top of page
povazske strojarne jawa manet babetta tatran manet korado archiv plany doklady papiere dokumenty dokumentacia

SÚKROMNÝ ARCHÍV MOTOCYKLOVEJ VÝROBY POVAŽSKÝCH STROJÁRNÍ

Rozsiahlý súkromný archív motocyklovej výroby Považských strojární začal vznikať v roku 2000, po odchode konštruktéra Zdena Metzkera st. na dôchodok. Neustálou bádateľskou činnosťou a získavaním užitočných informácii, artefaktov a dokumentov vznikla základňa takmer všetkých aspektov motocyklovej výroby. Sprístupnením archívu a odbornými pripomienkami vznikli viaceré knižné publikácie iných autorov a stal sa spoľahlivým zdrojom informácií pre novinárov, autorov a akademických pracovníkov.

Od roku 2016 pravidelne vychádzajú technické odborné publikácie zaoberajúce sa históriou, technikou, renováciami jednotlivých považskobystrických motocyklov, ktoré sú zhmotnením dlhoročnej aktívnej činnosti Zdena Metzkera st. 

​Vážnosť a odbornosť archívu podtrhuje konzultačná činnosť pre motocyklový fond Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, historicko-technickú komisiu ZZHV SR - národného orgánu FIVA, a ďalšie organizácie.

archív metzker

EXPERT PRE POVAŽSKOBYSTRICKÉ MOTOCYKLE

Spoločnosť MTZ PHARE získala 1. júna 2021 štatút poradného orgánu – experta pre motocykle vyrábané v Považských strojárňach a ich pobočných závodov pre národný orgán medzinárodnej federácie historických vozidiel FIVA [Združenie Zberateľov Historických Vozidiel Slovenskej republiky]. Pre majiteľov motocyklov značiek Manet, Tatran, JAWA 50 Pionier, JAWA 90, mopedov Babetta a Korado vystavujeme napr. Prehlásenia o platnosti technických údajov motocyklov, resp. Výpis technických údajov, za účelom prihlásenia motocykla do evidencie a pre účely Historicko-technickej kontroly vozidiel, alebo potvrdenie roku výroby motocykla pre účely Kontroly Originality. V prípade záujmu vystavíme duplikát výrobného štítku motocykla (podľa platných údajov).

KONZULTÁCIE

Renovujete motocykel vyrobený v Považských strojárňach a chýbajú Vám presné údaje, aby motocykel bol v čo najoriginálnejšom stave? Získali ste motocykel, ktorý je poskladaný z viacerých motocyklov a chcete identifikovať podľa výrobného štítku rok výroby a ktoré súčiastky sú originálne? Alebo sa rozhodujete kúpiť motocykel, kde inzerent deklaruje vzácne "exportné prevedenie" či "prototyp" a chcete si preveriť pravdivosť informácii, aby ste nenaleteli vypočítavému predajcovi. V tom prípade môžete využiť naše konzultačné služby k považskobystrickým motocyklom.

 

Vezmite prosím na vedomie, že kópie technickej dokumentácie verejnosti neposkytujeme. Zároveň firma nespolupracuje pri výrobe replík motocyklov.

Po spracovaní protokolu (dopytu) je zákazník informovaný o vypracovaní protokolu a konečnej cene, ktorá pozostáva z aktuálnej hodinovej sadzby konzultačných a archívnych služieb, násobenej časovým fondom potrebným na vypracovanie dopytu, ktorá je zákazníkovi oznámená e-mailom spolu s fakturačnými údajmi. Po úhrade faktúry je do 3 dní od pripísania prostriedkov na účet spoločnosti zaslaný zákazníkovi vypracovaný protokol. Každý protokol je možné vytvoriť zároveň aj v printovej podobe a zaslať na adresu zákazníka.

POTVRDENIA / PREHLÁSENIA PRE INŠTITÚCIE

V určitých situáciach vybrané inštitúcie (napr. stanice tecdhnickej kontroly či kontroly originality) vyžadujú od majiteľov motocyklov dodatočné operácie alebo úkony, ktoré nezodpovedajú historickému stavu, napr. vyrazenie výrobného čísla na rám motocykla, aj keď výrobca číslo motocykla na rám vybraných modelov nevyrážal. Dotknutým vlastníkom historických motocyklov vystavíme, ako expert n. o. FIVA pre považskobystrické motocykle, vyjadrenie, resp. prehlásenie ku konkrétnemu vyžadovanému zásahu alebo operácii. 

Táto služby pomohla viacerým motocyklovým nadšencom, ktorí by inak boli nútený absolvovať ďalšie úkony, z dôvodu neznalosti problematiky daných historických vozidiel rôznymi inštitúciami. Viac informácií o protokoloch nájdete v sekcii DOKLADY A EVIDENCIA MOTOCYKLOV.

bottom of page