top of page
Motocykle Povazske strojarne knihy jawa babetta pionier manet tatran Zdeno Metzker.png

MOTOCYKLOVÁ LITERATÚRA

Synonymom kvalitnej moto-literatúry je rozbor motocykla po historickej, technickej a renovátorskej stránke do poslednej skrutky. Jej predstaviteľom je naša séria Motocykle Považských strojární.

V knižných tituloch sa dostanete každému motocyklu detailne “pod kožu”. Ako hovorí ich autor: "takéto knihy nemôže napísať ten, kto v podniku, resp. na ich vývoji a výrobe nepracoval.” Publikácie sa vymykajú bežnému štandardu, kde sú tvorcovia odkázaní len na informácie od ďalších osôb. Konštruktér Zdeno Metzker st. Vás bez prikrášľovania zoznámi s detailnou históriou vzniku motocyklov, s prototypmi a predsériovými prevedeniami, so sériovou výrobou – typmi a podtypmi, vrátane špecifikácií pre rôzne krajiny. Okrem technických a štatistických údajov myslí aj na renovátorov a zberateľov. Objavíte málo známe, chronologicky usporiadané detaily konštrukcie, vrátane farebných prevedení a mnoho ďalších faktografických údajov.

Spoznáte detaily vývoja motocyklov, ktoré sú iným knižným autorom doteraz neznáme. Nazriete do výkresovej dokumentácie, ktorá sa nevyskytuje v iných publikáciách, s komentárom konštruktéra, ktorý na nej pracoval. Knihy prezentujú aj mená i tváre konštruktérov, ktorí boli pri zrode motocyklov. Okrem toho uvidíte výrobné i montážne priestory aj kolektívy pracovníkov motocyklovej výroby. Autor otvorene informuje aj o svojich, nie vždy lichotivých, názoroch na "naše" výrobky. Okrem motocyklov spoznáte aj iné náročné výrobky PS, ako napr. zbrojný sortiment a prúdový letecký motor, pre ktorý motocykle a mopedy museli opustiť Považské strojárne.

Od roku 2016, najskôr pod hlavičkou našej značky Veterán Klub Manín®️, začali vznikať veľmi podrobné publikácie v sérii Motocykle považských strojární, ktoré sú vďaka svojej koncepcii a prepracovanosti považované odbornou verejnosťou za najlepšie knihy k považskobystrickým motocyklom a  literatúra našej produkcie za jednu z najlepších, ktorá kedy vyšla k motocyklom. Vďaka svojej úrovni a prepracovanosti sa uplatnili ako cenný materiál pre reštauátorov – renovátorov, motocyklových nadšencov alebo komisárov historicko-technických kontrol.

Niektoré u nás vypredané tituly môžete zakúpiť vo vybraých kníhkupectvách na Slovensku a v Českej republike. Ich dostupnosť si overte na internete. Navštívte napríklad:

bottom of page