top of page
jawa kniha korado manet babetta 210 babetta 225 kniha manet korado 216 povazske strojarne povazska bystrica zdeno metzker

BABETTA M-210 & MANET KORADO

BABETTA A KORADO II. diel

Druhý diel rozsiahlej monografie považskobystrických mopedov "Babetta a Korado II." je 4. publikáciou konštruktéra Zdena Metzkera st. zo série Motocykle Považských strojární. Veľmi úspešný exportný výrobok na svetových trhoch dal meno celej kategórii našich vozidiel – BABETTA.

 

Pokračovaním jednostupňových mopedov typovej rady 207 bude najprv prototyp Jawamatic, kde sa konštruktéri, okrem riešenia hlukových problémov, naučili urobiť motor s dvojstupňovou automatickou prevodovkou. Jeho posledný variant nakoniec skončil zabudovaný v mopedoch  základného typu M-210 a M-225. Tu sa objaví aj PA-50, motorová jednotka pre poľnohospodárov, používajúca viac dielov z motora M-210. Ako člen konštrukcie motorov Vás Metzker oboznámi s detailami a dobrodružstvami, ktoré sa bežne nezverejňujú. Pri čítaní nazriete aj do bohatej histórie vývoja v Kolárove. 

babetta a korado 2.png
jawa babetta kniha moped babetta babeta 210 babetta 225 babetta 215 manet korado 216 moped povazske strojarne zdeno metzker povazska bystrica

CENA

VYPREDANÉ

STRANY

304

TLAČ

plnefarebná

ROK VYDANIA

2019

ROZMER

225 x 170

JAZYK

slovenský

ISBN

978-80-570-0133-1

Obnoveniu našej historickej značky Manet typom Korado a výrobe poľnohospodárskeho agregátu Agzat v divízii Považských strojární – Polnotech, predchádzal mix rôznych navrhovaných prototypov. Zvláštna kapitola sa zaoberá pohonnou jednotkou PA-50, malotraktorom Agzat a jeho rôznym príslušenstvom. Jeho prevodovka mala zaujímavú históriu, ktorú by málokto čakal u takéhoto výrobku. 

 

Kniha obsahuje mimo iné typové značenie všetkých výrobkov, aj nezavedených prototypov, ktoré sa autorovi podarilo pre históriu zaznamenať z knihy typov sériovej konštrukcie. Unikátom je zoznam mnohých prototypov motorov konštrukcie. Počty vyrobených mopedov všetkých typov, časté zmeny farebných kombinácií pre rôznych zákazníkov, k tomu VIN číslovania s kódmi.

Z MOTOCYKLOV POVAŽSKÝCH STROJÁRNÍ VYŠLI

bottom of page