top of page
klub pb motocyklov.png

Klub priateľov
považskobystrických motocyklov

jawa manet pionier pionyr jawa 50 jawa 90 fichtl babetta korado babeta roadster corss trail jawa 90
Zdeno Metzker st.

Klub priateľov považskobystrických motocyklov od roku 2018 nadväzuje na započatú tradíciu osvetovej činnosti zameranej na výrobky Považských strojární, najmä motocykle, zavedenej vo Veterán Klube Manín®. Zakladateľom klubu je konštruktér Vývoja Motorových Vozidiel Považských strojární Zdeno Metzker st.

Poslaním klubu [KPBM] je uchovávať kultúrne technické dedičstvo v podobe presne zreštaurovaných, resp. zrenovovaných motocyklov pre budúce generácie a pestovanie hrdosti na výrobky, ktoré preslávili Považskú Bystricu doma, ale aj vo svete, a ktoré si musíme chrániť a aj brániť a zachovať pamiatku na ne. Klub spolupracuje pri dokumentovaní a výskume histórie podniku Považské strojárne a jeho výrobných programov a vykonáva osvetovú a publikačnú činnosť.

Jedným z cieľov združenia je prezentácia nielen kompletného motocyklového fondu verejnosti prostredníctvom stálej expozície - vytvorením nového technického múzea v Považskej Bystrici. 

KNIHY AKO ZACHOVANIE NAJCENNEJŠÍCH INFORMÁCIÍ

V roku 2015 bolo rozhodnuté, že v rámci osvetovej činnosti, výskumných a propagačných aktivít z oblasti motocyklov vyrábaných v Považských strojárňach vznikne séria tématických technických monografií. Účelom bolo vyplniť medzeru na trhu odborných kníh určených pre majiteľov motocyklov, renovátorov či motocyklových nadšencov. A tak od roku 2016, zo začiatku prostredníctvom iného subjektu, ale pod značkou VETERÁN KLUB MANÍN® v našom vlastníctve, sme začali vydávať knižné publikácie v sérii Motocykle považských strojární. Ich synonymom je rozbor motocykla po historickej, technickej a renovátorskej stránke do poslednej skrutky. Ako hovorí autor Zdeno Metzker st.: "takéto knihy nemôže napísať ten, kto tam nepracoval."

Časť našich kníh nesie značku

VETERÁN KLUB MANÍN®pod ktorou sú doteraz klasifikované aj ďalšie naše publikácie.

V NAŠEJ ČINNOSTI NÁS PODPORUJÚ

​ĎAKUJEME

VÍZIA - MÚZEUM POVAŽSKÝCH STROJÁRNÍ

Jedným z dlhodobých cieľov Klubu priateľov považskobystrických motocyklov a spoločnosti MTZ PHARE je založenie nového súkromného technického múzea v Považskej Bystrici, zameraného najmä na expozíciu považskobystrických motocyklov a iných výrobkov koncernu Považské strojárne. Novovzniknuté múzeum by nieslo príslušný názov Múzeum Považských strojární. V plánovanej dvojpodlažnej budove sa budú nachádzať expozície motocyklov, traktorových prevodoviek, hutných polotovarov, malej poľnohospodárskej techniky, zbrojnej výroby, prúdový letecký motor DV-2, veľkorozmerových ložísk a pod. Okrem expozícií sa v budove bude nachádzať prednášková miestnosť, technická knižnica, štýlová kaviareň, depozitár, nové renovačné pracovisko a priestor typu galérie na rôzne tématické výstavy. Klub v súčasnosti disponuje projektom, ktorý sa postupnými krokmi snaží priviesť do fázy realizácie.

muzeum povazskych strojarni

občianske združenie
IČO: 51 407 299
DIČ: 2120 810 670

Hliny 1316/139

017 07 Považská Bytrica

Slovenská republika

  • Facebook - Bílý kruh
  • Youtube
metzker biele.png

vytvorené a navrhnuté ©2024

bottom of page