top of page
jawa manet pionier pionyr jawa 50 jawa 90 fichtl babetta korado babeta roadster corss trail jawa 90
LOGO BIELE PS.PNG

KLUB PRIATEĽOV POVAŽSKOBYSTRICKÝCH MOTOCYKLOV

klub pb motocyklev.png

Časť našich kníh nesie značku

VETERÁN KLUB MANÍN®pod ktorou sú doteraz klasifikované aj ďalšie naše publikácie.

Klub priateľov považskobystrických motocyklov od roku 2018 nadväzuje na započatú tradíciu osvetovej činnosti zameranej na výrobky Považských strojární, najmä motocykle, zavedenej vo Veterán Klube Manín®. 

Poslaním klubu je uchovávať kultúrne technické dedičstvo v podobe presne zreštaurovaných, resp. zrenovovaných motocyklov pre budúce generácie a pestovanie hrdosti na výrobky, ktoré preslávili Považskú Bystricu doma, ale aj vo svete, a ktoré si musíme chrániť a aj brániť a zachovať pamiatku na ne. Klub spolupracuje pri dokumentovaní a výskume histórie podniku Považské strojárne a jeho výrobných programov a vykonáva osvetovú a publikačnú činnosť.

Jedným z cieľov združenia je prezentácia nielen kompletného motocyklového fondu verejnosti prostredníctvom stálej expozície - vytvorením nového technického múzea v Považskej Bystrici. 

KNIHY AKO ZACHOVANIE NAJCENNEJŠÍCH INFORMÁCIÍ

V roku 2015 bolo rozhodnuté, že v rámci osvetovej činnosti, výskumných a propagačných aktivít z oblasti motocyklov vyrábaných v Považských strojárňach vznikne séria tématických technických monografií. Účelom bolo vyplniť medzeru na trhu odborných kníh určených pre majiteľov motocyklov, renovátorov či motocyklových nadšencov. A tak od roku 2016, zo začiatku prostredníctvom iného subjektu, ale pod značkou VETERÁN KLUB MANÍN® v našom vlastníctve, sme začali vydávať knižné publikácie v sérii Motocykle považských strojární. Ich synonymom je rozbor motocykla po historickej, technickej a renovátorskej stránke do poslednej skrutky. Ako hovorí autor Zdeno Metzker st.: "takéto knihy nemôže napísať ten, kto tam nepracoval."

V NAŠEJ ČINNOSTI NÁS PODPORUJÚ

​ĎAKUJEME

VÍZIA - MÚZEUM POVAŽSKÝCH STROJÁRNÍ

Jedným z dlhodobých cieľov Klubu priateľov považskobystrických motocyklov a spoločnosti MTZ PHARE je založenie nového súkromného technického múzea v Považskej Bystrici, zameraného najmä na expozíciu považskobystrických motocyklov a iných výrobkov koncernu Považské strojárne. Novovzniknuté múzeum by nieslo príslušný názov Múzeum Považských strojární. V plánovanej dvojpodlažnej budove sa budú nachádzať expozície motocyklov, traktorových prevodoviek, hutných polotovarov, malej poľnohospodárskej techniky, zbrojnej výroby, prúdový letecký motor DV-2, veľkorozmerových ložísk a pod. Okrem expozícií sa v budove bude nachádzať prednášková miestnosť, technická knižnica, štýlová kaviareň, depozitár, nové renovačné pracovisko a priestor typu galérie na rôzne tématické výstavy. Klub v súčasnosti disponuje projektom, ktorý sa postupnými krokmi snaží priviesť do fázy realizácie.

muzeum povazskych strojarni
bottom of page