top of page
DSC_0703 2_edited.jpg

VETERÁN KLUB MANÍN

veterán klub manin.png

VETERÁN KLUB MANÍN vznikol na konci roku 2014 ako dostupný klub pre majiteľov historických vozidiel v Považskej Bystrici. Jedným z jeho cieľov bola prezentácia a zachovávanie technického dedičstva – motocyklov z Považských strojární. Do svojich členských radov prijal aj bývalých konštruktérov Vývoja Motorových Vozidiel Považských strojární. Koncom roku 2015 prebehli rokovania s Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici a Klubom historických vozidiel Považie o prevzatí podujatia Považskobystrický motocykel. Od roku 2016 je VKM jeho spoluorganizátor. V tomto roku sa zavŕšila snaha o vybudovanie si odbornosti a dobrého mena v oblasti považskobystrických motocyklov vydaním prvej knihy vtedajšieho člena Zdena Metzkera st. – Manet M90. Vďaka Metzkerovým výrazným aktivitám v oblasti motocyklov z Považských storjární meno Veterán Klub Manín rezonovalo čoraz častejšie v odborných kruhoch na Slovensku, ale aj v Česku, čo táto organizácia aj patrične využívala a tým rástla na popularite. 

Po úspešnom titule Manet M90 vyšli pod značkou Veterán Klubu Manín, ktorá je od roku 2017 v našom vlastníctve, ďalšie knihy oceňované odbornou verejnosťou doma i v zahraničí. V roku 2017 prišla na svet veľmi úspešná JAWA 90, nasledovaná II. aktualizovaným vydaním Manet M90 v tom istom roku. V roku 2018 sa čitatelia dočkali prvého diela Babetty a Korado, zameraného na začiatky výroby mopedov v Považskej Bytsrici, konkrétne modelom M-228 a M-207. O rok neskôr vychádza II. diel, ktorý sa rozsiahlo venuje mopedovému radu M-210 a poslednému motocyklu sériovo vyrábanému na Slovensku – mopedu Manet M-216 Korado. Od roku 2020 už naše knihy nesú hlavičku Klubu priateľov považskobystrických motocyklov, ktorý funguje od roku 2018. 

Okrem už vyššie spomínaných motocyklov sa klub usiloval aj o tvorbu a organizáciu kvalitných podujatí pre majiteľov historických vozidiel. Svoj debut začal malým zrazom na otvorenie sezóny do neďalekej Vrchteplej, obce v okrese Považská Bystrica. Už v tom čase však malý organizačný team pripravoval prvé veľké podujatie "S veteránmi okolo Súľovských vrchov". Stretlo sa s úspechom u domácich aj zahraničných posádok z ČR, a zasialo tak semienko úspešným veľkým zrazom. Aby však dostali šancu aj mladí ľudia s častokrát mladšími vozidlami, než je hranica 30 rokov pre veterán, klub pripravil podujatie lokálneho charakteru "Spanilá jazda Považím". V roku 2017 vzniká názov Strážov Classic (po vzore zahraničných rally) ako nová tradícia hlavného podujatia klubu. Pridávajú sa aj súťažné disciplíny a etapy formou šípkového itineráru. Na konci roka 2018 sa, po rozsiahlej diskusii, schválil koncept víkendovej orientačnej súťaže Rallye Strážov Classic 2019, ktorá bola hodnotená mnohými účastníkmi ako jedna z najlepších akcií roku 2019 vo svojej kategórii (za pozornosť stojí, že na oficiálnom webe klubu nie je o tom ani zmienka). Po ukončení sezóny roku 2019 podujatím Považskobystrický motocykel nastali v organizácii výrazné personálne a koncepčné zmeny. Žiaľ, klub sa už asi nikdy k podobnej úrovni podujatia Strážov Classic nevráti...

HISTÓRIA VETERÁN KLUBU MANÍN

Pre informačné embargo na oficiálnej stránke Veterán Klubu Manín uvádzame chronologickú históriu klubu od jeho založenia 23. decembra 2014 do konca roka 2021. Časová os neobsahuje všetky akcie klubu (VKM organizoval aj mnoho podujatí iba pre svojich členov) – tu uvádzame iba podujatia pre verejnosť, mimo pravidelných lokálnych otvorení a uzavretí sezón. Históriu klubu sme aktívne písali od jeho zrodu – od myšlienky a iniciovania jeho založenia, cez jeho vznik, vrátane počiatočného financovania, a vo vedení klubu až do 13. 12. 2019. Po odchode Z. Metzkera najml. z funkcie predsedu sme boli súčasťou členskej základne do októbra 2021. Novšiu históriu po októbri 2021 nájdete na oficiálnych stránkach klubu. 

Televízne reportáže a videá z podujatia Považskobystrický motocykel

Televízne reportáže a videá z podujatia Strážov Classic a jeho predchodcov

Televízne reportáže a videá z ostatných podujatí Veterán Klubu Manín

bottom of page